Zielonogórska konferencja

Co prawda zielonogórskie biuro PSSiAP dołączyło do nas stosunkowo niedawno, ale działa równie prężnie, jak “starsza reszta”. Dowód? Proszę bardzo! 8 kwietnia 2019 roku organizują ogólnopolską konferencję naukową poświęconą w całości depresji. Podjęli się bardzo ważnego tematu, bo z depresją nie ma żartów.  

Depresja - choroba XXI wieku

Czym jest depresja?

Na samym początku musimy ustalić jedną sprawę. Depresja jest chorobą. Koniec, kropka. Nie jest kaprysem, lenistwem, oznaką słabości, czy usprawiedliwieniem. Swoje podłoże znajduje w organizmie. Metaforycznie osobie chorej na depresję zaczyna brakować paliwa, którym są neuroprzekaźniki, na przykład serotonina. Dlatego komunikowanie osobie chorej na depresję, żeby wzięła się w garść, jest jak motywowanie samochodu, żeby jechał na pustym baku.  

Photo by Akshar Dave from Pexels

Jak leczyć depresję?

Leczenie składa się z dwóch składników. Leków oraz terapii.  
Dlaczego same leki nie wystarczą? Choremu na depresję towarzyszą myśli samobójcze, ale poczucie niemocy (na szczęście!) skutecznie powstrzymuje go przed targnięciem się na życie. Po przyjęciu leków może wzmocnić się na tyle, żeby dokonać ostatniej decyzji.  
Dlaczego sama terapia nie wystarczy? Brak energii i poczucie beznadziejności skutecznie powstrzymuje przebieg procesu terapeutycznego. Innymi słowy, brak sił na zmianę myślenia.  

Ogólnopolska Konferencja w Zielonej Górze

Przygotowania do wydarzenia rozpoczęli w styczniu. Od tego czasu nie próżnowali.  
Czego możemy się spodziewać? W serii pięciu wykładów poznamy depresję z różnych perspektyw. Zobaczymy ją w ujęciu psychiatrycznym, czy fenomenologicznym. Szczęśliwie zaczerpniemy też informacje na temat wsparcia osób dotkniętych zaburzeniem nastroju.  

Po wykładach warsztaty. Nie mamy pewności, czy znajdą się jeszcze na nie jakieś miejsca, ale warto podpytać.  

Więcej informacji znajdziecie tutaj:  
https://www.facebook.com/events/323853145148445/ 

Zarezerwujcie sobie czas w poniedziałek 8 kwietnia i wpadnijcie do Zielonej Góry. Udział w konferencji jest bezpłatny, a przyjść może każdy. Dla zainteresowanych będą dostępne certyfikaty potwierdzające udział. 

PSSiAP Zielona Góra
PSSiAP Zielona Góra w trakcie Walnego Zebrania

2 Komentarze

Anka · 9 listopada 2019 o 4:22 pm

Hej dzięki za wpis dla nas !

Aśka · 11 listopada 2019 o 2:06 am

Cześć wielkie dzięki za wpis !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *