Jaki jest PSSiAP Poznań?

Jesteśmy grupą energicznych, młodych ludzi, którzy zrealizują każdy projekt nawet taki pozornie niemożliwy. Działamy przed wszystkim na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, ale jesteśmy chętni na poszerzenie działalności. Misją PSSiAP Poznań od 2003 roku jest nie tylko integracja lokalnego środowiska studentów, ale także popularyzowanie rzetelnej wiedzy psychologicznej. W jaki sposób?

PSSiAP Poznań
Poznański PSSiAP w środowisku uczelnianym.

Projekty

Sztandarowym projektem PSSiAP Poznań są organizowanie co miesiąc spotkania „Co po psychologii”, gdzie studenci mogą poznać psychologów praktyków, którzy opowiadają o realiach pracy po psychologii. Psycholog w Human Resources? W policji? A może mało komu znany User Expierence Designer? Każdy znajdzie coś dla siebie. Jest to idealna możliwość konfrontacji studenckich oczekiwań z rzeczywistością, ale także sposobność zadania wielu ważnych dla nas pytań. O pensje, o wymagane kwalifikacje, o sytuacje na rynku pracy.

Skupione miny w trakcie zebrania.

Wychodzimy także do licealistów za pomocą warsztatów „Po prostu”. Dzięki tej inicjatywie młodzież ma okazję nabyć przydatną wiedzę z zakresu mnemotechnik, aktywnego słuchania oraz radzenia sobie ze stresem. Przy okazji pokazujemy naszym gościom nasz wydział i zachęcamy do pomyślenia o przyszłości w świecie nauk społecznych.

Dla najmłodszych także coś się znajdzie. Reaktywujemy stary projekt pod nazwą „PSSiAPowe czytanie”, dzięki któremu wyjdziemy do dzieci przebywających w szpitalach z pomocną ręką pod postacią bajkoterapii. Nasza inicjatywa zdobyła patronat Instytutu Psychologii i liczmy, że wkrótce wpisze się na stałe do PSSiAPowej rutyny.

Staramy się także ruszyć z prowadzeniem dni otwartych na wydziale nauk społecznych „Co po szkole”, by maturzyści mieli okazję zobaczyć na czym naprawdę polegają nasze studia. Zweryfikować pewne mity na temat psychologii, porozmawiać z pracownikami wydziału oraz nami studentami. Patrząc wstecz sami bylibyśmy wdzięczni gdyby ktoś za wczasu mógł zredukować poziom naszego zagubienia przez pierwsze tygodnie studiowania.

Nauka na poważnie

Oprócz tego mamy duże doświadczenie we współorganizowaniu konferencji naukowych, a jako członkowie PSSiAPu mamy pierwszeństwo w wolontariacie w tych, które są organizowane na naszej uczelni. Powoli wdrażamy się także w obejmowanie ich patronatem np. I Ogólnopolskiej Konferencji Parentologicznej czy V Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Rozmiar w Umyśle”. Staramy się także brać czynny udział w życiu naszego wydziału i w roku 2019 pomagamy zorganizować Jubileusz Poznańskiej Psychologii, a co roku wychodzimy do studentów w dzień życzliwości szerząc komplementy, pozytywną energię i PSSiAPowe naklejki.

Poznański PSSiAP podczas III Krajowej Konferencji Psychologii Klinicznej.

A co z integracją naszego środowiska? Co roku od 15 lat w listopadzie organizujemy „Bal psychologa”. Jest to impreza klubowa, która stanowi idealną okazję na lekkie odprężenie się i poznanie nowych pasjonatów naszych studiów. Możemy dumnie przyznać, że nasze wydarzenie wpisało się na stałe w życie towarzyskie poznańskich studentów.

Obowiązki obowiązkami, ale przychodzi też czas na zabawę!

Co dalej?

A co mamy my jako członkowie z działania w PSSiAPie? Oprócz ogromnej satysfakcji i możliwości poznania fantastycznych ludzi nie tylko z samego Poznania, ale całej Polski oczywiście. Mamy możliwość uczestniczenia w bardzo rozwijających warsztatach np. z interwencji kryzysowej, bajkoterapii czy w metawarsztatach, przygotowujących członków do pracy w stowarzyszeniu oraz jako przyszłych psychologów. Ale myślę, że mogę śmiało stwierdzić, że wszyscy dołączyliśmy do PSSiAPu licząc na poznanie ciekawych osób i z chęcią działania i zmieniania świata. I to właśnie robimy tu w Poznaniu.

Najważniejsze, że to nie koniec. Z każdym mijającym rokiem naszej działalności liczymy przyjmować nowe formy rozwoju i poszerzać naszą działalność.

Masz pytania? Chcesz dołączyć? Daj nam znać!